Συμμετοχή σε Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό

Την Παρασκευή στις 10 Μαρτίου 2023, τρεις ομάδες μαθητών υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας Φυσικών επιστημών του σχολείου μας, κας Αντωνίας Χαμπηλομάτη, συμμετείχαν στην 4η διαδικτυακή Ολυμπιάδα, με θέμα “Καλύτερη γνώση κατά των καταστροφών” (Better knowledge against disasters). Έναν πανευρωπαϊκό διαγωνισμό που διοργανώνεται στην πλατφόρμα BeSafeNet.

Η πλατφόρμα αυτή έχει δημιουργηθεί στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας BeSafeNet, που υποστηρίζεται από τη Συμφωνία Ευρωπαϊκών και Μεσογειακών Μεγάλων Κινδύνων (EUR-OPA) του Συμβουλίου της Ευρώπης.
Ένας από τους κύριους στόχους του είναι η ενίσχυση και η προώθηση της συνεργασίας για τη διασφάλιση καλύτερης πρόληψης, προστασίας από κινδύνους και καλύτερης προετοιμασίας σε περίπτωση μεγάλων καταστροφών.
Την ώρα του διαγωνισμού στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου.

You may also like...